طرح جدید ناسا: کاوش مریخ با زنبورهای رباتیک

سه شنبه 28 فروردین 1397 08:11 ب.ظ   نویسنده : نویسنده      



ناسا تصمیم دارد زنبورهای رباتیک را به ناوگان کاوشگرهای مریخی خود اضافه کند.

اکتشاف مریخ هزینه‌ی زیادی دارد، هم‌اکنون ناسا یک مریخ‌نورد را در مریخ مستقر کرده است که چندان نتوانسته انتظارات را برآورده کند. بنابراین، ناسا طرح جدیدی برای نقشه‌برداری از مریخ اعلام کرده است. ناسا تصمیم دارد در آینده از زنبورهای رباتیک برای انجام برنامه‌های اکتشافی و نقشه‌برداری از سیاره سرخ بهره ببرد. مریخ‌نورد ۳.۹ تنی ناسا که تاکنون هزینه‌ای بالغ بر ۲.۵ میلیارد دلار در برداشته، با وجود سنگینی و کندی، نتوانسته است در شناسایی زیستگاه‌های بالقوه در مریخ چندان مؤثر باشد. اما اخیرا تیمی از پژوهشگران دانشگاه آلاباما در هانتسویل، طرحی برای ساخت زنبورهای رباتیک یا زنبورهای مریخی (Marsbees) معرفی کرده‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

زنبورهای رباتیک می‌توانند ناحیه‌ای بسیار وسیع‌تر (با تلاش بسیار کم‌تر) را پوشش دهند. اما در همین حال، به نظر نمی‌رسد که مریخ‌نوردهای ناسا به‌کلی از رده خارج شوند، بلکه به‌عنوان ایستگاه شارژ و مرکز ارتباطی اصلی برای زنبورها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از اهداف اولیه‌ی زنبورهای رباتیک، نمونه‌برداری از جو مریخ برای جستجوی گاز متان است، از آنجایی که جو مریخ بیشتر از دی‌اکسید کربن تشکیل شده است، تشخیص گازهای دیگر مانند متان یا مونوکسید کربن به‌طور بالقوه نشانه‌ای از وجود حیات در سیاره سرخ است. مریخ‌نورد کنجکاوی قبلا سطوح بسیار پایین متان را در سطح مریخ پیدا کرده؛ اما حضور متان در مریخ؛ عمدتا نه به جهت فرایندهای زیست‌شناختی بلکه به دلیل برخی الگوهای فصلی است.

مریخ‌نوردهای ناسا به‌کلی از رده خارج نمی‌شوند، بلکه به‌عنوان ایستگاه شارژ و مرکز ارتباطی اصلی برای زنبورها مورد استفاده قرار می‌گیرند

ایده‌ی ساخت زنبورهای رباتیک، یکی از ۲۵ طرحی بود که در برنامه مفاهیم پیشرفته و نوآورانه ناسا(NIAC) معرفی شد. دیگر طرح‌ پیشنهادی در این فهرست، ساخت ربات‌هایی رولی بود که می‌توانست جمع شود و در سطح قمر تیتان حرکت کند و یک طرح جالب دیگر هم معرفی شد که در آن، استفاده از بالون‌هایی برای تجسس سطوح بسیار ناهموار و سخت پیشنهاد می‌شد.

چانگ کوان کانگ، استادیار مهندسی مکانیک و هوافضای دانشگاه آلاباما در هانتسویل، در پستی در وب‌سایت ناسا نوشت:

برآوردهای اولیه‌ی ما نشان می‌دهد که یک زنبور رباتیک می‌تواند به‌اندازه‌ای پرواز کند که در جو مریخ غوطه‌ور شود.

از آنجایی که فشار محیط مریخ بسیار کم‌ (تنها یک صدم تا یک هزارم فشار هوا روی دریا) است، فشار زیادی روی بال زنبورهای رباتیک وجود نخواهد داشت . خوشبختانه کشش گرانشی مریخ تنها یک‌سوم زمین است. دانشمندان ناسا امیدوارند از این مزیت استفاده کنند و در حال برنامه‌ریزی هستند تا با استفاده از روش‌های پیشرفته‌ی جمع‌آوری انرژی، امکان صرفه‌جویی در مصرف انرژی را فراهم کنند.

زنبورهای رباتیک

ناسا می‌خواهد از دسته‌ای از زنبورهای رباتیک برای ایجاد شبکه‌ای از سنسورها برای افزایش دقت اکتشافات مریخ بهره ببرد

مزیت استفاده از یک زنبور رباتیک نسبت به مریخ‌نوردی مانند کنجکاوی بسیار زیاد است: دسته‌ای از زنبورهای رباتیک به‌مراتب انعطاف‌پذیرتر و مقاوم‌تر از مریخ‌نوردها خواهند بود و می‌توانند در مقابل توفان‌های گرد و خاک ایستادگی کنند. به همین ترتیب، حرکت به سوی سطوح ناهموار، سنگی و کوهستانی برای این کاوشگرهای رباتیک کوچک بسیار ساده‌تر خواهد بود. زنبورهای رباتیک همچنین می‌توانند شبکه‌ای از سنسورها را پدید بیاورند و دقت اکتشافات را افزایش دهند.

پژوهشگران دانشگاه آلاباما همچنین پیشنهاد کرده‌اند که با یک تیم ژاپنی همکاری کنند و زنبورهای رباتیک را بسازند. تیم ژاپنی که در مورد آن صحبت می‌شود، همان تیمی است که اخیرا توانسته یک وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین کوچک طراحی کند. به این جهت ممکن اس ساخت زنبورهای رباتیک از چیزی که تصور می‌کنید، به واقعیت نزدیک‌تر باشد.



لینک منبع

مطلب طرح جدید ناسا: کاوش مریخ با زنبورهای رباتیک در سایت مفیدستان.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

شرایط فروش ارز مسافرتی اعلام شد

چهارشنبه 22 فروردین 1397 04:26 ق.ظ   نویسنده : نویسنده      



خبرگزاری تسنیم: ولی الله سیف در برنامه تیتر امشب که از شبکه 6 سیما پخش شد با تشریح پشت پرده گرانی دلار در ماه های اخیر،‌اظهار داشت: ویژگی مثبت اقتصاد ما در 5 سال گذشته اقتصاد با ثبات پیش بینی پذیر بوده است ولی از 6 ماهه دوم سال 96 این فضا ملتهب شد.

وی با بیان اینکه بخشی از التهاب در بازار ارز ناشی از فضاسازی های دشمنان خارجی بوده است، افزود:‌برهمین اساس باید در داخل کشور خیلی مراقب باشیم و ما هم تلاشمان ارائه اطلاعات شفاف به مردم است.

سیف باردیگر به نقش شبکه های اجتماعی در التهاب آفرینی دلار اشاره و تصریح کرد: افزایش قیمت هیچ منشاء اقتصادی اصلاً و ابداً‌ نداشته است.

* گزارش رئیس کل از روز اول دلار 4200 تومانی

این عضو کابینه دولت یازدهم درباره نحوه اجرای ارز تک نرخی 4200 تومانی در بازار ارز در روز جاری اظهار داشت: امروز روزاول اجرای این تصمیمات بود و قرار شد بانک مرکزی دستور العمل ها را ارائه و مقدمات اجرا را فراهم کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره اثرات دلار 4200 تومانی در بازار آزاد هم اینطور توضیح داد که این سیاست موجب شد تا دلار به 4900 تا 5100 تومان هم نزول داشته باشد. البته اینها مهم نیستند چراکه مبنای اصلی ما نرخ 4200 تومانی است.

* سیف در دفاع از دلار 4200 تومانی: بهترین تصمیم ممکن را گرفتیم

وی با بیان اینکه نرخ تورم نیز یکی از گزینه هایی است که می تواند در اجرای این سیاست اثرگذار باشد, گفت:‌ما اجازه نمی دهیم مجدداً‌ انباشتی از عدم تعادل و نارضایتی ایجاد شود که فضا را بهم بریزد.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه بهترین تصمیم ممکن برای بازار ارز با دلار تک نرخی 4200 تومانی گرفته شده است، ادامه داد: این سیاست در درجه اول شفافیت دارد و از هر گونه احتمال فعالیت های پولشویی جلوگیری می کند.

وی ضمن اشاره به اینکه ارز یک ثروت ملی است که باید آگاهانه به کالاها و نیازهایی تخصیص داده شود که منجر به رشد اقتصادی شود،‌ گفت: همچنین ساختار نظارتی مناسبی برای بانک مرکزی در بازار به همراه خواهد داشت ضمن آنکه یکسان سازی نرخ ارز با این مدل سیاست گذاری اجرایی شده است.

* نرخ جدید مبنای گشایش اعتباری در بانک ها شد/ مبنای محاسبه دلار 4200 تومانی چه بود؟

سیف با بیان اینکه به بانک ها ابلاغ شد که مبنای گشایش اعتباری برای واردات کالا به کشور همان نرخ 4200 تومانی است، اظهار داشت: نظام بانکی هر گونه گشایش اعتباری را با نرخ 4200 تومان باید انجام دهد البته متناسب با تغییرهای اقتصادی و فضای اقتصاد کلان نرخ به روز می شود.

سیف به تحرکات بازار عید در تعطیلات نوروز اشاره و تصریح کرد: به صورت خاصی در این ایام بازار ملتهب شد.

وی درباره مبنای محاسبه 4200 تومان گفت: یک ارز 3800 تومان داشتیم، ضمن آنکه یک ارز در سامانه سنا داشتیم که نشان میدهد ما نرخی بین 3800 تا 4800 تومان در بازار باید داشته باشیم و در نهایت به 4200 تومان رسیدیم، البته این نرخ تثبیت شده نیست.

* ضوابط جدید ارز مسافرتی، دانشجو و بیمار

رئیس کل بانک مرکزی درباره زمان ابلاغ ضوابط فروش ارز مسافرتی، بیمار و دانشجویی گفت: تراز منابع و مصارف به این صورت که بخشی از نیازها کالایی است و بخشی خدماتی و بخشی هم غیرواقعی! ما برای بخش خدماتی و کالایی برنامه ریزی کردیم و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

سیف با تاکید براینکه خروج سرمایه از کشور باید ضابطه مند شود، افزود: در مورد بیماران و دانشجویان دستورالعملی وجود داشت که کماکان سر جای خود است. البته کمی بازنگری شده که فردا اول وقت ابلاغ می کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره ارز مسافرتی اعلام کرد:‌ برای کشورهای همسایه 500 یورو، برای کشورهای دور 1000 دلار در نظر گرفتیم به عاملیت بانک های ملی و ملت تا به سرعت مسافران نیاز ارزی خود را تامین کنند.

وی با بیان اینکه ضوابط اجرایی به زودی و نهایت ظرف فردا و پس فردا کامل می شود، گفت: هر کسی می تواند 10 هزار یورو در منزل داشته باشد ولی بالاتر از آن قاچاق محسوب می شود. ارز همراه مسافر بحث دیگری است که بیش از 5 هزار یورو مجاز نیست.

* برنامه جدید بانک مرکزی برای سکه/ زمان و قیمت پیش فروش تغییر کرد

این عضو کابینه دوازدهم درباره تاثیر ارز تک نرخی در قیمت سکه گفت: این بازار ها بهم مرتبط هستند؛ الان که دلار 4200 تومان شده همه عواملی که تحت تاثیر دلار بالاتر بودند الان باید تعدیل شوند. به محض اعلام این خبر 200 هزار تومان سکه ارزان شد و به دامنه یک میلیون و 700 هزار تومان رسید بنابراین سکه بازهم ارزان می شود.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه از برنامه جدید این بانک برای بازگشت آرامش به بازار طلا خبر داد و گفت:‌ تغییراتی در زمان و قیمت پیش فروش سکه اعمال کردیم که از فردا بانک ملی براساس آن، نسبت به ثبت نام مردم اقدام خواهد کرد.

سیف افزود: برهمین اساس پیش فروش سکه با سررسید یک ماهه یک میلیون و 590 هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و 540 هزار تومان، شش ماه یک میلیون و 475 هزار تومان، 9 ماهه یک میلیون و 410 هزار تومان، 12 ماهه یک میلیون و 350 هزار تومان، 18ماهه یک میلیون و 245 هزار تومان و دوساله یک میلیون و 160 هزار تومان انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد که قیمت های پیش فروش سکه ثابت نخواهد بود چراکه با روند بازار تعدیل خواهیم کرد.

* برنامه بانک مرکزی برای خروج ارزهای خانگی چیست؟

سیف با اشاره به سایر تمهیدات در نظر گرفته شده برای خروج ارزهای خانگی و ورود در نظام بانکی گفت: طبق بخشنامه ای که در اسفند ماه ابلاغ شد و امروز نیز تاکید کردیم، به بانک‌ها اجازه دادیم سپرده‌گیری ارزی کنند و بانک مرکزی سپرده ها را تضمین خواهد کرد٬ همچنین ترتیبی دادیم که بانک‌ها علاوه بر نرخ سودی که به سپرده گذار می پردازند مبلغی اضافه از بانک مرکزی سود بگیرند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سپرده‌گذاری ارزی ریسک نگهداری منابع ارزی در خانه ها را نیز برطرف می‌کند، گفت: مردم به دلیل بدعهدی که در گذشته شده بود تردید دارند اما بانک مرکزی اکنون سپرده‌ها را تضمین می‌کند و مردم نباید نگرانی داشته باشند.



لینک منبع

مطلب شرایط فروش ارز مسافرتی اعلام شد در سایت مفیدستان.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


نویسندگان

  • نویسنده (26)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic